Klawiatura jest w prawdzie nieodłączną cząstką w laptopie. Co prawda zdarzają się takie notebooki, w jakich to można taką klawiaturę odłączyć od ekranu, jaki to w owym czasie rozpoczyna pełnić rolę tabletu, jednakowoż to jak na razie nowość oraz nie jest jeszcze tak nazywanym dobrem powszechnym. Tradycyjny laptop to zazwyczaj urządzenie, w jakim to klawiaturę cechują miarodajne zależności.

W zasadzie takie klawisze do laptopa złożone są w jednym ustalonym porządku, w każdym tego typu pececie przenośnym. Jednakowo jest w przypadku telefonów komórkowych. Ten ustalony porządek pomaga po czasie, w prędkim pisaniu, zapamiętaniu gdzie rzeczowa literka się znajduje. Układ ów nie jest niemniej jednak tym odpowiadającym następnym cyfrom w alfabecie, stąd również wykorzystanie nazwy zaczerpniętej od pierwszych skrajnych liter, odnajdujących się obok siebie. Te symbole patrząc od lewej to: Q, W, E, R T, Y. Stąd również pochodzi pojęcie klawiatury QWERTY. Klawisze do laptopa też charakteryzuje taki układ.

Litery te są umieszczone w jednym górnym poziomie.

To co jeszcze znamionuje klawiatury w laptopach, a co może także się odnosić do klawiatur w komputerach stacjonarnych, to tak zwany „skok”. W wypadku laptopów zazwyczaj mówi się o „niskim skoku”, a wobec tego nie wysokich klawiszach, które to można wciskać niejako delikatniej. Przyciski takie można wymienić jeśli przykładowo literka się wytrze, czy także klawisz ulegnie awarii (zapadnie się, czy pęknie), jednakże i wówczas zaleca się żeby zachować autentyczny układ i kolejność. .


Zobacz:
Kogo polecacie jako dobrego hydraulika w Poznaniu?
Jak przygotować się na wyprawę w góry?
Masz komornika? Skorzystaj z ofert firm udzialających pożyczki bez BIK.
Jak nie zniechęcić się do siłowni po pierwszym treningu